KÜTAHYA'NIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

KAPLICALAR

Ege Bölgesinin graben sistemi ve bunu oluşturan kırıkla üzerinde yer alan Kütahya jeotermal kaynaklar açısından ülkemizin en zengin illerindendir. Bu nedenle Kütahya'ya Termal Turizmin başkenti de denilebilir. Zira Türkiye de Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilen 65 Termal Turizm Merkezinden 7 tanesi Kütahya'da bulunmaktadır. Bu kaynaklar oldukça yüksek termal değerlere sahiptir ve sağlık turizmi açısından son derecedir. önemlidir. Kütahya'daki termal sular romatizmadan felç hastalıklarına, kadın hastalıklarından sinirsel rahatsızlıklara kadar bir dizi hastalığa derman olup, yerli ve yabancı turistlere şifa dağıtmaktadır. Kaplıcalarımızın tedavi edici nitelikleri efsanelerle olduğu gibi tıbbi laboratuar tetkikleri ile de kanıtlanmıştır.

Ilıca Termal Turizm Merkezi

kütahya ılıca termal turizm merkezi

Kütahya'nın Kuzeyinde yer alan Ilıca Harlek Termal Turizm Merkezi Kütahya-Eskişehir karayolunun 23. km'sinden 4 km içeride, çam ormanı içindedir. Su sıcaklığı 25 - 43 C derecedir. Kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içerir.

Sağlık Bakanlığı İşletme Ruhsatında bu suların balneolojik açıdan başlıca şu hastalıklar için etken olduğu belirtilmektedir.

Romatizmal hastalıklar,Kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları,yumuşak doku hastalıkları, ortopedik hastalıklar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca suların kalsiyum ve florür iyonları ihtiva etmesi sebebi ile yaşlılarda kontrollü içme kürleri şeklinde kullanımı halinde kemik erimesinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca kadın hastalıkları, karaciğer yetersizlikleri, böbrek ve safra kesesi iltihaplarına da iyi geldiği bilinmektedir.


Emet Yeşil ve Kaynarca Termal Turizm Merkezi

kütahya emet kaplıcaları

Kütahya'nın batısında Emet ilçe merkezindedir. Su sıcaklığı 43 – 48 C derecedir. Sülfat, bikarbonat, kalsiyum ve magnezyum içerir.

İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Merkezi raporuyla, sularının sülfatlı, bikarbonatlı, kalsiyumlu, magnezyumlu, hipertermal ve hipotonik özellikleri taşıdığı rapor edilmiştir.

Her türlü romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde özellikle mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi üzerinde kuvvetli etki bekleneceği sindirimi kolaylaştırdığı ve bağırsak hareketlerini düzenlediği bildirilmiştir.


Muratdağı Termal Turizm Merkezi

kütahya muratdağı kaplıcaları

2312 metre yükseklikteki Murat Dağı, Gediz ve Porsuk nehirleriyle Banaz Çayı'nın kaynaklarını barındıran önemli bir su bölümü noktasıdır. 96 familyaya ait 853 çeşit bitkinin yetiştiği bu yüce dağ, üç ayrı iklime ait bu zengin florasıyla, bilim dünyasının da ilgi odağı olmuştur. Binlerce pınarın kaynadığı dağ, karların erimesiyle birlikte; çiğdem, ters lâle, kardelen, orkide gibi çiçeklerle bezenerek eşsiz güzellikte bir huzur dünyasına dönüşür. Yaz aylarında, ulu çam ormanları ile kuşatılmış yaylalar, dağın serinliğinden yaralanmak isteyen piknikçilerin akınına uğrarken, Kaplıca Alanı'ndaki konaklama tesisleri dolduktan başka, kurulan çadırlardan da yararlanılır. Doğaseverler için gün batımlarının büyülü güzelliğine eşlik eden serin dağ havası bile Murat Dağı'na çıkmak için yeterli bir nedendir.

Antik Çağ'da "Ana Tanrıça Kybele'nin Kutsal Mekanı" anlamına gelen Dindymon adıyla anılan dağ, 1313 yılından sonra Türkmen Cengaveri Murat Gazi'nin adıyla anılır olmuştur.

Murat Dağı'nın sık bir orman örtüsüyle kaplı 1450'nci metresinde yer alan kaplıca, Gediz'e 30 km uzaklıktadır. Kaplıca suları 37-43 C derecedir. Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bromür ve sülfat içerir.

Başta romatizmal hastalıklar olmak üzere; deri, kadın hastalıkları, sinir ve kas rahatsızlıklarına dair pek çok hastalığı iyileştirme gücüne sahip olan kaplıca suları, Evliya Çelebi'nin de övgüsünü kazanmıştır.


Gediz Ilıcasu Termal Turizm Merkezi

Kaplıca, Ilıca Çayı'nın aktığı vadinin güneydoğusundan doğan sıcak su kaynaklarının çevresinde gelişmiştir. Kütahya'nın güneyinde Gediz'e 13 km. uzaklıkta ve Simav yolu üzerindedir. Su sıcaklığı 40- 85 derecedir. Sülfat, bikarbonat, sodyum, magnezyum, metaborik asit içerir.

Romatizma, deri hastalıkları,sinir hastalıkları, eklem ve kas hastalıkları. böbrek, idrar yolları, sindirim sistemi ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.


Eynal Termal Turizm Merkezi

Kütahya'nın güneybatısında Simav'a 4 km. uzaklıktadır. Su sıcaklığı 163 C derecedir. Kalsiyum, sodyum, bikarbonat sülfat, Metaborik-florür-Bromür içerir.

Sağlık Bakanlığı Kaplıca İşletme Ruhsatına sahip, su analizlerinde de, minarelli suyun, tedavi edici unsurlara sahip olduğu Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce onaylanmıştır.

Romatizmal hastalıklar romatiod artrit, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Ayrıca nevralji, cilt ve deri hastalıklarına,böbrek taşlarının dökülmesine, siyatik, kireçlenme, kadın hastalıkları ve sedef hastalığına iyi gelmektedir.


Çitgöl Termal Turizm Merkezi

Simav'a 5 km. Çitgöl Beldesine 1 km uzaklıktadır. Su sıcaklığı 162 C derecedir. Kalsiyum, Sodyum, Bikarbonat ve Sülfat içerir.

Cilt ve deri hastalıkları, kireçlenme, mide ülseri, ekzama, bel fıtığı, ortopedik rahatsızlıklar, böbrek taşlarının dökülmesi, her türlü romatizmal hastalıklar, siyatik, ruhen ve bedenen görülen yorgunluklar, kadın hastalıkları, nevralji, ameliyat sonrası rehabilitasyon, kırık çıkık gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.


Naşa Termal Turizm Merkezi

Simav'ın batısında İlçe merkezine 6 km. Naşa Beldesine 2 km uzaklıktadır. Su sıcaklığı 90 C derecedir. Kalsiyum, Sodyum, Bikarbonat ve Sülfat içerir.

Kireçlenme, bel fıtığı, siyatik lumbago, romatizma, egzama, böbrek kumları, mide ülseri, nefrit, guatr, cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.


Göbel Termal Turizm Merkezi

Kütahya'nın batısında Tavşanlı'nın 6 km güneybatısındadır. Su sıcaklığı 33,8 C derecedir. Bikarbonat, Kalsiyum, Magnezyum içerir.

Kas ve iskelet hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar sonrası uzun süre hareketsiz kalma durumlarında, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde, romatizma ve cilt hastalıklarının yanı sıra spor yaralanmaları ve açık yaraların kapanmasına da şifalı gelen kaplıca suyu, bulunduğu bol oksijenli doğa ortamı nedeniyle astım hastalarının tercihi konumundadır.


Esire Termal Turizm Merkezi

kütahya esire termal turizm merkezi

Halk dilinde ESİRE olarak bilinen kaplıca hakkında şu rivayet anlatılmaktadır. Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz dağındaki tarihi Eğrigöz kalesinde, tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar imparatorunun hapsedildiği bilinmektedir. Efsaneye göre tarihi Eğrigöz Kalesinde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez. Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından da yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya ESİR HAMAMI denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze ESİRE olarak intikal etmiştir. Halen de sıcak suların bulunduğu bu yere ESİRE KAPLICALARI denilmektedir.

Kütahya'nın batısında Hisarcık'a 10 km. uzaklıktadır. Su sıcaklığı 51 C derecedir. Kalsiyum, magnezyum sülfat, bikarbonat içermektedir.

Romatizmal hastalıklarda, deri hastalıklarında, kas ve eklem ağrılarında, çeşitli kadın hastalıklarında ve içme kürleriyle de; böbrek taşı, mide-barsak sistemi, karaciğer safra kesesi hastalıklarında etkili olmaktadır.


Yoncalı Kaplıcaları

kütahya yoncalı kaplıcası

Anlatılan efsaneye göre: Her derde deva olan Yoncalı, yüzlerce yıl Kirazlı dağının eteğinde, yerden sıcak su kaynayan bir bataklık olarak bilinirmiş.

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Sultan II.Alaattin Keykubat' ın Gülümser Hatun adında hastalıklı bir kızı varmış. Genç yaşında hastalanmış ve derdine bir türlü deva bulunamamış. Uyuz bir tilkinin Yoncalı' daki bataklıkta iyileştiğini görenlerin teklifi üzerine Gülümser Hatun' u sıcak suda yıkamışlar. Burada bir süre yıkanan Gülümser Hatun, felçli olarak getirildiği Yoncalı' dan gerçekten gülümseyerek, sağlığına kavuşmuş olarak ayrılmış.

Sultan II.Alaaddin Keykubat, başka insanların da şifa bulması için Yoncalı' da havuzlu büyük bir hamam ve bir camii yaptırmıştır. Kitabesinden bu yapıların 1233 yılında inşa edildiği anlaşılmaktadır.

Kütahya'nın batısında yer alan Yoncalı Kaplıcaları şehir merkezine 16 km. uzaklıktadır. Su sıcaklığı 42 C derecedir. Kalsiyum, magnezyum ve kükürt içerir.

Yoncalıda 5.10.1991 tarihinde açılan 200 yataklı Yoncalı Hidroterapi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunmaktadır.

Kireçlenme ve eklem romatizmaları, iltihabi eklem hastalıkları, yumuşak doku romatizmaları, nörolojik hastalıklar, travmatik ve spor rahatsızlıklarının tedavisine iyi gelmektedir.


Kütahya Emet Dereli Kaplıcaları

Emet-Tavşanlı yolu üzerinde , Emet ve Tavşanlı İlçelerine 20 Km. Kütahya'ya ise 70.km. uzaklıkta Günlüce Beldesindedir. Su sıcaklığı 38-40 C derecedir. Kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içerir.

Eklem Romatizması,Kemik Erimesi,Kas İltihapları ve Ağrıları,Sinirsel Hastalıklar, Spor Yaralanmaları,Ruhsal Hareket Bozukluklarına iyi geldiği ifade edilmektedir.


Kütahya Hisarcık Hamamköy Kaplıcaları

Hisarcık ilçesine 5 km. Kütahya il merkezine 107 km uzaklıktadır. Kaplıca suyu 44 °C derece olup, içeriği alkalik acı bikarbonat ihtiva etmektedir.

Kaplıca suları içme uygulamalarıyla mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Köy muhtarlığına ait konaklama tesisleri mevcuttur.


Kütahya Emet Yeniceköy Kaplıcaları

Emet ilçesine bağlı Yeniceköy' ün 1 km. güneyinde yer alan kaplıcanın suyu taşlar arasından çıkan çeşitli kaynaklardan oluşmaktadır. Eski dönemlerden kalma hamamın suyu dışarıdan tahta bir olukla havuza akıtılmaktadır. Kaynak suların sıcaklığı 40-49 °C derece arasındadır.


KORUNAN ALANLAR

Kaşalıç Tabiatı Koruma Alanı

kütahya kaşalıç tabiatı koruma alanı

Domaniç İlçesi Durabey Köyündedir. Alana Domaniç-İnegöl karayolunun 5. km.'sinden ayrılan 4 km' lik yol ile ulaşılır. Bu alan, İç Ege Bölgesi'nde çevresi step ekosistemi ile kuşatılmış, büyük ölçüde Karadeniz orman ekosisteminin özelliklerini yansıtan bir doğa parçasıdır. Kayın-karaçam ormanları, optimum yayılış alanlarının doğal özellikleri bozulmamış bir örneğini oluşturur. Zengin bir alt flora ve yaban hayatı potansiyeline sahip olan alanda; kayın ve karaçam hakimdir. Ayrıca meşe ve titrek kavak da bulunmaktadır.

Diğer türler ise; ahlat, armut, eğrelti sarmaşığı, sırım bağ, böğürtlen, öksürük otu, ısırgan, çiğdem, ayı üzümü, yüksük otu, papaz külahı, yabani çilek, noel gülü sayılabilir.

Başlıca hayvan türleri olarak; Domaniç ormanlarında sık rastlanan ayı, yaban domuzu, geyik, tilki, tavşan, porsuk ve kirpi bulunmaktadır.


Vakıf Çamlığı Tabiatı Koruma Alanı

Tavşanlı İlçesi Vakıf Köyü sınırları içerisindedir. 685 hektar büyüklüğündeki sahaya Kütahya-Tavşanlı karayolunun 28. km'sinden ayrılan 12 km'ik yol ile ulaşılmaktadır. Vakıf çamlığı, eşsiz ve nesli tükenmeye maruz bir karaçam varyetesi olan ehrami karaçamın dünya üzerindeki tek doğal yayılış alanını oluşturur. Yine yalnız yurdumuzda bulunan bir karaçam varyetesi olan ebe çamının varlığı, karaçam ve iki varyetesinin bir arada görülebileceği eşsiz bir ekosistem oluşu alanın özellikleridir. Sahada adı geçen çamların dışında ardıç, saçlı meşe, titrek kavak, söğüt, ıhlamur bulunmaktadır. Tilki, porsuk, domuz, tavşan, keklik ve bıldırcın alanda bulunan başlıca hayvan türleridir.


kütahya 1000 yıllık kestane ağacı

1000 Yıllık Kestane Ağacı

Kütahya'ya 7 km. uzaklıkta Kumarı Mahallesi, Boyacılar mevkiinde bulunan üç adet kestane ağacı, oldukça ilginç bir gelişim göstermekte olup, halen meyve vermektedir. Özellikle biri 8 metreyi bulan çevresi ve 20 metreye ulaşan yüksekliği ile 1000 yıldır ayakta kalmayı başarmıştır. Her üç ağaç korunması gerekli tabiat varlığı olarak tescil edilmiştir.


Mızık (Beşik) Çamı

Domaniç İlçesine bağlı Domur Köyü'ndedir. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazinin bebeklik beşiğinin kurulduğu karaçam cinsi bu çam, 1980 yılında doğal etkenler sonucu yıkılarak hayatiyeti sona ermiştir. Çamın boyunun 11 metre, çevresinin 4.70 metre, yaşının da yaklaşık 740 yaşında olduğu tespit edilmiş olup, 15.07.1988 tarihinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından anıt ağaç olarak tescil edilmiştir.


MESİRE YERLERİ

Çamlıca

Kütahya'nın batısında, şehir merkezine 5 km. uzaklıktaki Çamlıca mesire alanı, orman içi dinlenme yeri olarak düzenlenmiştir. Altyapısı, piknik yerleri ve hizmet alanları Orman İşletmesi tarafından yapılarak özelleştirilmiştir. Çamlıca, çam ağaçları, soğuk suları, temiz havası ve insanı rahatlatan manzarası ile geniş bir mesire yeridir.


Murat Dağı

Kütahya'nın güneyinde bulunan Murat Dağı, Gediz İlçesine 30 km uzaklıktadır. 2312 m. yükseklikteki bu dağ, Kütahya'nın olduğu gibi Ege Bölgesinin de en yüksek dağıdır. Kestane, meşe ve çam ormanlarından oluşan bir bitki örtüsüne sahip olan Murat Dağı, temiz havası, soğuk suları ve özellikle zengin termal kaynaklarıyla çok önemli bir yayla turizm merkezidir.


Gölcük Yaylası

Kütahya'nın güneybatısında bulunan Gölcük Yaylası, Simav İlçesine 10 km uzaklıktadır. Çam ormanları arasındaki yayla, her türlü alt yapıya sahip olup, 1450 m. yükseklikte, eşsiz bir piknik alanına sahiptir.


kütahya porsuk çayı

Porsuk Çayı

Kütahya Eskişehir karayolunda şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Porsuk Çayının taşkınlıklarından çevreyi korumak amacıyla yapılmış olan baraj son yıllarda olta balıkçılığının önemli bir merkezi haline gelmiştir. Porsuk Barajında Sofça Köyü civarında su sporları (sörf, kürek, yelken v.b) için sabit iskele ve yüzey çalışmaları yapılmıştır.


Ilıcasu (Sarıkız)

Domaniç ilçesine 5 km uzaklıktaki Ilıcaksu Köyü yerleşim birimi içerisinde bulunan Sarıkız, çok güzel bir mesire yeridir. Yerden fışkıran pınarları neticesinde küçük bir gölet görünümünü alan Sarıkız, yeşilliklerle beraber tabii güzellik kazanmıştır. Suyu çok temiz ve yıl boyunca değişmeyen 18˚C su sıcaklığına sahiptir. Sarıkız mesire yeri çevresinde çok sayıda alabalık tesisi bulunmaktadır.

| Ana Sayfa | Basın ve Haberler | Kurumsal | Kaynakça | İletişim |