KAYSERİ'NİN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

ERCİYES DAĞI

kayseri erciyes dağı

Orta Anadolu'nun en yüksek doruğu olan Erciyes dağı (3916m.) Kayseri ilinin hemen güneyinde yükselir. Erciyes Dağı, sönmüş genç bir volkan dağdır. Üzerinde birçok volkan konisi bulunur. Dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülüdür. Dağın kuzeyinde ise 1km. uzunlukta bir dağ buzulu mevcuttur. Krater, dış kuvvetlerle parçalanmış ve dorukta birkaç tane sivri belirmiştir. Dağın doruğunda kaya sütunlar arasında , Bizans rahiplerinin ayin yeri olarak kullandıkları ilginç bir mağara vardır. Erciyes Dağı'nın 1500 m. yüksekliğe kadar olan kesimler bağlarla kaplıdır. Dağın doğu yüzünde 2100-2900 metreler arasında yer alan Tekir Yaylası, yazın yaylacılık, kışın ise bir kış turizm merkezidir.

Erciyes'in Doruğuna Tırmanış: En emin tırmanış, Tekir Yaylasından yapılır. Erciyes için biraz güç, fakat daha zevkli tırmanış ise kuzeybatı yüzünden yapılır.

Tekir Yaylasından Tırmanış: Kayseri'ye 25 km. uzaklıkta bulunan Dağ evine (Tekir Yaylası), Şehir merkezindeki seyyid burhanettin mezarlığı karşında bulunan Develi dolmuşları ile ulaşmak mümkündür.

Doruk tırmanışına Dağ evinden başlanır. 4 saatlik bir yürüyüşten sonra, Şeytan Deresi adı verilen vadiye varılır. Bozkırlarla kaplı vadi tabanın sağ kenarından tırmanışa devam edilir. İki saatlik bir yürüyüş ve tırmanıştan sonra Erciyes'in doruğuna ulaşılır. Bu noktaya varan dağcı, batı kesimde yükselen ana doruğu rahatlıkla görür. Aralıktaki boyun geçilerek ana doruğa varılır. Kuzey taraftaki kaya çatlağından çıkılır. Doğu yüzünden iple inilir. Dağ evinden, doruğa çıkış ve dönüş normal hava koşulları altında 8-10 saatlik bir zaman alır.

Kuzeybatıdan Tırmanış: Kayseri'den otobüs veya otomobil ile Hacılar İlçesine gidilir. Hacılar'dan sonra Aksu Yurdu üzerinden geçilerek Süt donduran Yaylasına (2950 m.) kamp kurulur. Hacılar-kamp yeri 5 saattir. Doruk tırmanışı için kamp yerinden hareket edilir. Buzul üzerinden tırmanışa devam edilerek önce doğu zirvesine ulaşılır. Eğer buzulun sathı yumuşak kar ise iniş aynı yerden yapılır. Değilse, dağın batı yüzünden inilerek, kamp yerine gelinir.


ERCİYES KIŞ SPORLARI TURİZM MERKEZİ

kayseri erciyes kis sporlari turizm merkezi

Kayseri İl merkezine 25 km. uzaklıktaki Erciyes Kayak Merkezi, 19 Nisan 1989 tarih ve 20144 Sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan 23 Mart 1989 tarih ve 89/13900 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile "Erciyes Kış Sporları Turizm Merkezi" olarak ilan edilmiştir.

Erciyes Dağının 1800 m. ile 3000 m. arası yükseklikleri dağ ve kış turizmi açısından önem arz etmektedir. Kayak için en elverişli toz kar bu kayak merkezine yağmakta, bundan dolayı kayak merkezinin önemi ve çekiciliği kayak severler için daha da artmaktadır. Hava şartlarına göre kayak mevsimi uzamakta veya kısalmaktadır.

Kayak merkezinde hizmete sunulan 2 adet telesiyej 2 adet de teleski mevcuttur. Telesiyejlerin her biri 1500 m. uzunluğunda ve 1250 kişi/saat kapasiteli, teleskilerin her biri ise 1500 m uzunluğunda ve 750 kişi/saat kapasitelidir. Kış aylarında monte edilen DSİ ait 300 m. silahlı kuvvetlere ait 300 m. ve Dedeman Otele ait 150 m. uzunluğunda toplam 700 kişi/saat kapasiteli 3 adet baby-lift bulunmaktadır.


DOĞAL MAĞARALAR

Toroslarda çok sayıda doğal mağara vardır. Ancak bunlardan inceleme yaparak turizme uygunluğu saptanalar; Develi ilçesi Küçükkünye Köyü yakınındaki Perili in (Homurlu Mağarası), Ayı ini Mağarası ve Özvatan ilçesindeki Zırha Mağarasıdır.


KAPLICALAR

İl merkezine 65.km. uzaklıkta olan Bayramhacı kaplıcası, aynı adla anılan köy sınırları içindedir. 38.42 C sıcaklığındaki suyu; romatizmal hastalıklara, deri hastalıklarına, kalp ve kan dolaşımı hastalıklarına, solunum yolu, böbrek ve idrar yolları, kadın hastalıkları ve beslenme bozukluklarının tedavisinde yararlı olmaktadır. İlde ayrıca; Kocasinan ilçesi, Yemliha Kasabasında bulunan Tekgöz Kaplıcası ile Himmetdede Kasabasında bulunan Çiftgöz Kaplıcaları ilin termal turizm değerlerindendir.


KAPUZBAŞI TAKIM ŞELALELERİ

kayseri kapuzbaşı takım şelaleleri

Kayseri'ye 107 km. uzaklıktaki Yahyalı İlçesinin güneyinde, ilçe merkezine 76 km. mesafede yer alan Kapuzbaşı Takım Şelaleleri yedi şelaleden oluşmaktadır. Aladağ zirvelerinde bulunan kar ve buzulların erimesiyle beslenen yükseklikleri 30-70 m. arasında değişen şelalelerin suları, Aladağ-Aksu çayının sularıyla beraber Zamantı Irmağı'na dökülür. Orman arazisinden dar bir vadiye akan şelaleler, milli parkçılık, dağcılık, avcılık, akarsu balıkçılığı ve turizm açısından taşıdığı potansiyel ile Orman Bakanlığı "Ulusal Park ve Benzeri Kaynak Değerleri Yönünden Etüt Programında Bulunan Yöreler" içerisinde ikinci sırayı almıştır. Yörenin tanıtımı ve rafting turizminin geliştirilmesi için Müdürlüğümüz ve sponsor firmalarca ortaklaşa Zamantı Irmağında Rafting Şenlikleri yapılmaktadır.


SULTAN SAZLIĞI (KUŞ CENNETİ)

kayseri sultan sazlığı kuş cenneti

Develi-Yeşilhisar –Yahyalı üçgeni içerisinde yer alan Sultan Sazlığı ilçemizin güneyinde ilimize 70 km uzaklıktadır. Bölgenin kuzeyinde bulunan volkanik Erciyes Dağı eteklerinde bulunan ve 8-13 hektarlık sulak bir alanı kaplayan bölgenin büyük bir kısmı sazlarla kaplıdır.

1986'da yapılan bir araştırmaya göre 151 kuş türü kaydedilmiştir. Bunlardan 80'den fazlasının sahada kuluçkaya yattığı tesbit edilmiştir. Kuş türlerinden bazıları; akpelikan, küçük karabatak, flamingo, turna, dikkuyruk, kılıçgagası, karasamur vb.


ALADAĞLAR MİLLİ PARKI

Aladağlar Milli Parkı, 2873 sayılı Milli Parklar Kanununun 3. Maddesi gereğince Bakanlar kurulu kararı ile 06.09.1995 tarih ve 22396 sayılı Resmi Gazetede Kayseri, Niğde ve Adana illeri sınırları dahilindeki 54.524 hektarlık alan olarak tefrik edilmiştir.


BEŞTEPELER PİKNİK ALANI

İkiyüzbin metrekare genişliği ile Orta Anadolu'nun en büyük parkı olan Beştepeler Parkında, döner restaurant, kır kahvesi, Kayseri evi, gösteri merkezi ve hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra gölet, piknik alanları, kamelyalar,yürüyüş yolları ve oto park alanları bulunmaktadır.

| Ana Sayfa | Basın ve Haberler | Kurumsal | Kaynakça | İletişim |