KAHRAMANMARAŞ'IN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

YAYLALAR

kahramanmaraş yavşan yaylası

Yavşan Yaylası

Sır baraj gölünün güneyindeki yükseltiler üzerinde yer alan, zengin orman dokusu ve su kaynakları ve endemik bitkileri ile, öncelik alan doğal bir kaynaktır. Yükseltisi 1300 metreye ulaşmaktadır. Yavşan Yaylası, kampçılık ve iklim kürleri açısından il düzeyinde önemli bir kaynaktır.


kahramanmaraş başkonuş yaylası

Başkonuş Yaylası

Başkonuş yaylası, Kahramanmaraş-Andırın yolu üzerinde, Yenicekale çevresinde yer alan zengin bir orman dokusunun oluşturduğu ve yayla karakteri gösteren bir bölgedir. Yükselti l785 m.dir. Başkonuş'ta geyik üretme çiftliği bulunmaktadır. Elektrik, telefon yol ve çevre düzenlemesi yapılmış olan alanda, orman idaresine ait sosyal tesisler (konaklama, lokal, lokanta vb.) bulunmaktadır.


MAĞARALAR

kahramanmaraş döngel mağarası

Döngel Mağarası

Kahramanmaraş-Kayseri yolu üzerindedir. Şehir merkezine uzaklığı 58 km’dir. Mağara çevresi prehistorik dönemde iskân edilmiştir. Döngel Mağarası’nın içerisinden Döngel Çayı büyük bir çağlayan yaparak akmaktadır.


Bulut Deliği Mağarası

Pazarcık ilçesinin güneybatısında bulunan Bulut Deliği Mağarası gelişimini tamamlamış fosil bir mağaradır. İçeride son derce güzel sarkıt,dikit ve sütun damlataşları vardır.


KAPLICA VE İÇMELER

kahramanmaraş zeytun kaplıcası

Zeytun Kaplıcası

Kükürt, petrol artığı ve az miktarda yağ karışımı ile meydana gelen şifalı suyun romatizmal hastalıklara ve kadın hastalıklarına olumlu etki yarattığı belirtilmektedir. Ilıcanın doğal deseni ve iklimi de sağlık turizmini geliştirmeye elverişlidir. Şehre yakınlığı ve ulaşım kolaylıkları da turizme olan talebi artırıcı unsurlar olarak ortaya çıkmaktadır.


Ekinözü İçmesi

Ekinözü İçmesi, kapasite ve kaynak nitelikleri bakımından ülkemizin içme kaynaklarının geliştirilmesi öngörülen yerleri arasında bulunmaktadır. Ekinözü içmeleri önemi ve yatırım önceliği bakımından ülkemizdeki önemli içme kaynaklarından biridir.


Göksun Büyük Kızılcık İçmesi

İçme suyunun sindirim, idrar yolları, cilt ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir.

| Ana Sayfa | Basın ve Haberler | Kurumsal | Kaynakça | İletişim |